Krajowy Fundusz Szkoleniowy – finansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców
 
W roku 2019 po raz kolejny będzie można ubiegać się o przyznanie dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego.
Wniosek o przyznajecie środków z KFS musi powoływać się na minimum jeden priorytet ustalony przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
 
W 2019 roku ustalono następujące priorytety wydatkowania środków limitu KFS na 2019 rok:
 
Priorytet 1. Wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych; ( brany jest pod uwagę powiat nakielski, zawody dostępne są na stronie www.barometrzawodow.pl )
Priorytet  2. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które nie posiadają świadectwa dojrzałości;
Priorytet 3. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników pochodzących z grup zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem  społecznym, zatrudnionych w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego, wskazanych na liście przedsiębiorstw społecznych prowadzonej przez MRPiPS, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych pochodzących z grup, o których mowa w art. 4 ust 1 ustawy o spółdzielniach socjalnych lub pracowników Zakładów Aktywności Zawodowej;
 
Priorytet 4. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie, przez co  najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej;
 
Priorytet 5. Wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu, nauczycieli kształcenia zawodowego oraz pozostałych nauczycieli, o ile podjęcie kształcenia ustawicznego umożliwi im pozostanie w zatrudnieniu;
Priorytet  6. Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia;
 
Priorytety Rady Rynku Pracy dla rezerwy KFS n rok 2019:
a) wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej;
b) wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności;
c) wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy.
 
O środki z rezerwy KFS Urząd może wystąpić po wyczerpaniu podstawowej puli środków przyznanych do realizacji na rok 2019.
  
Kto może ubiegać się o przyznanie środków KFS?
O dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego mogą wystąpić wszyscy pracodawcy.
PRACODAWCA to jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudnia, co najmniej jednego pracownika. Nie jest pracodawcą osoba prowadząca działalność gospodarczą niezatrudniająca żadnego pracownika (zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 25 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy tj. Dz.U. z 2018 r. poz. 1265 z późn. zm.).
Nie ma znaczenia, na jaki rodzaj umowy o pracę zatrudnieni są pracownicy korzystający z kształcenia wspieranego środkami KFS, a także, czy jest to praca na pełen czy część etatu.  Umowa o prace musi obejmować, co najmniej okres realizacji wsparcia, którym ma zostać objęty pracownik.
Ponadto – pracodawca, jako osoba pracująca może skorzystać z kształcenia ustawicznego finansowanego przez KFS na takich samych zasadach jak jego pracownicy.
Środki KFS można przeznaczyć na:  
Wysokość dofinasowania.
Pracodawca niebędący mikroprzedsiębiorcą musi wnieść wkład własny w wysokości 20% kosztów, zaś 80% kosztów kształcenia ustawicznego sfinansuje KFS.  Mikroprzedsiębiorca, ze środków KFS można uzyskać 100% sfinasowania kosztów kształcenia ustawicznego.
Uwaga! Przy wyliczaniu wkładu własnego pracodawcy:   
Powiatowy Urząd Pracy w Nakle nad Notecią ogłosi termin nabory wniosków w najbliższym czasie. Dokumentacja będzie dostępna na stronie internetowej.